Hitta.se www.hitta.se

Hitta är rankad 16 i Sverige. 'hitta.se - företag, person och platser - helt enkelt.'

16Rankad i Sverige

3 807Rankad I Världen

Månatliga sidor granskade31 998 739
Besökare per månad 10 491 390
Värde per besökare--
Uppskattat värde41,83 Miljontals kr *
Externa länkar18 400
Antal sidor455 000
Nyckelord
Otillgänglig
Lands rankning
16Sverige
1 837Danmark
2 144Norge
31 737Kina

*Uppskattade data, läs villkoren.
Senast Uppdaterad: 01/01/2014

Besökare

LandLands rankningAnvändare %Sidvisningar %
Andra länder2,70%1,90%
Sverige 1694,40%95,00%
Danmark 1 8371,00%0,70%
Norge 2 1441,00%0,60%
Kina 31 7370,90%1,70%
StadStad rankningAnvändare %Sidvisningar %Sidvisningar per användare
Helsingborg62.10%2.90%4.40
Bergeforsen90.20%0.20%2.40
Bromma101.60%3.10%6.30
Ystad120.90%2.40%8.00
Stockholm1324.10%23.10%3.00
Vimmerby130.40%0.80%6.00
Enskede130.40%0.50%3.50
Vessigebro140.30%0.20%2.40
Kalmar162.80%3.10%3.50
Ljungby170.30%0.30%3.00
Filipstad210.40%0.20%1.90
Kumla220.30%0.40%3.00
Danderyd220.40%0.40%3.10
Sollentuna230.60%0.60%2.90
Uppsala242.20%2.40%3.40
Hudiksvall260.80%0.70%2.80
Tierp290.40%0.40%4.00
Ursviken320.30%0.30%3.00
Vetlanda320.30%0.40%4.00
Eskilstuna330.80%1.30%5.20
Hultafors370.20%0.20%2.20
Sundsvall370.90%0.70%2.40
Lerum400.30%0.40%4.00
Karlskrona410.40%0.30%2.20
Nacka470.50%0.40%2.60
Katrineholm480.30%0.30%2.50
Emmaboda480.20%0.10%2.00
Kungsbacka490.50%0.40%2.50
Karlstad490.50%0.70%3.90
Arvika510.40%0.30%2.30
Solna581.00%0.60%1.90
Lund831.00%1.10%3.60
Varberg1070.30%0.20%2.10
Halmstad1140.40%0.20%2.20
Traffic historik Genomsnitt 90 Dagar
Rankad I Världen3 199 -137
Dagliga Besökare92 020 -0,93%
Rank av dagliga besökare3 041 -88
Dagliga Sidvisningar196 552 -3,20%
Rank av sidvisningar4 972 -117
Sidvisningar per användare2,98 -2,30%

www.Hitta.se

Om vi ser på sajten, kan vi se länkar till sidor på Branscher, Karta, Trafik, Labbet, Vägbeskrivning, Gatubild, Mötesplatsen, Elpriser.se, och Lendo - Privatlån.

InnehållDess industri är listad som 'Referenser/Kataloger.' Iso-8859-1 Kodning av teckenuppsättning används på sidorna. Några av de 650 000 sidorna på sajten inkluderar "hitta.se - företag, person och platser - helt enkelt," "Vägbeskrivning - hitta.se," "Sök företag i alla branscher - hitta.se," och "Karta över Sverige - hitta.se."

Besökare Av uppskattningsvis 100 620 dagliga besökare, ser var och en 2,98 sidor i genomsnitt. Den är populärast i Stockholm, Kalmar, Uppsala, Helsingborg och Bromma. Den är populärast i länderna, Kina, Norge, Danmark och Sverige.

LänkarServer
Server plats
Interoute Communications Limited
Sverige
61.270233, 18.632813

Dess 2 namnservrar är ns01.osl.basefarm.net, och ns01.sth.basefarm.net. Programmeringsspråkets miljö är ASP.NET. Hitta.se's IP-adress är 195.149.150.163. Webbsidans laddningstid är 1112 milliseconds, mindre än 64 % av andra webbsidor i mätningen.

Det underhålls av Interoute Communications Limited, som använder Microsoft-IIS/7 webbserver.

Server Setup
Cache-Control:private
Content-Length:39835
Content-Type:text/html; charset=iso-8859-1
Server:Microsoft-IIS/7.0
X-AspNet-Version:2.0.50727
X-Powered-By:ASP.NET
X-XSS-Protection:0
Date:--
Set-Cookie:--